23 kwietnia 2019, imieniny: Jerzego, Wojciecha

Aktualności

Archiwum: październik 2011


DLACZEGO SPALARNIE ODPADÓW SĄ NIEZBĘDNE
2011-10-05

Polska posiada jeden z najbardziej prymitywnych systemów zagospodarowania odpadów komunalnych, na tle innych krajów Unii Europejskiej. Tymczasem nowa ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. 2011 nr 152, poz. 897), wymaga stworzenia nowoczesnych, regionalnych systemów zagospodarowania odpadów. Ich wprowadzenie nie jest możliwe bez budowy Instalacji Termicznego Przetwarzania Odpadów Komunalnych (w skrócie ITPOK). Taką tezę zaprezentował dr Tadeusz Pająk z Akademii Górniczo-Hutniczej na wrześniowej konferencji na temat "Planu gospodarki odpadami dla województwa małopolskiego".


BRATKI PRZETRWAJĄ ZIMĘ
2011-10-10

Franciszek Zaremba, współwłaściciel chrzanowskiej firmy EWBUD, która sprząta centrum miasta i pielęgnuje tam zieleń, osobiście podlewa żółte bratki, zasadzone przez pracowników pod magistratem. Jak wyjaśnia, "pańskie oko konia tuczy", a te bratki mają nie tylko przetrwać zimę, ale i ponownie rozkwitnąć wosną.


ZGADNIJ, CO TO ZA APARAT?
2011-10-10

Widoczny na zdjęciu aparat, stanowi najnowszy nabytek Zakładu Lecznictwa Ambulatoryjnego w Chrzanowie. Kto pierwszy prawidłowo odpowie do czego służy i co pokazuje ekran komputera, będzie mógł przebadać się bez kolejki.

KONKURS ROZSTRZYGNIĘTY !!!


GDZIE W POLSCE POWSTANĄ LUB MOGĄ POWSTAĆ SPALARNIE
2011-10-11
Aktualnie, w Polsce, realne są plany budowy sześciu Instalacji Termicznego Przetwarzania Odpadów Komunalnych. Cztery kolejne - również w dużych miastach - mają powstać po roku 2014. I dodatkowo zaplanowano wybudowanie pięciu tzw. instalacji regionalnych, w tym w Chrzanowie.

PODZIAŁ RYZYKA PRZY BUDOWIE SPALARNI
2011-10-14

Spalarnie w Polsce powstają głównie w ramach formuły partnerstwa publiczno-prywatnego. Przykładowo w Poznaniu, gdzie wartość projektu "systemu gospodarki odpadami" wynosi ponad 1 mld zł (w tym budowa Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych o zdolności przerobowej 240 000 Mg/rok za 780 mln zł) - do przetargu przystąpiło 11 podmiotów. Z kolei w Krakowie o budowę spalarni zabiegało aż 13 wykonawców. I skoro jest ich tak wielu, to czy spalarnia może być przedsięwzięciem ryzykownym?


KALENDARIUM WDRAŻANIA ZNOWELIZOWANEJ USTAWY
2011-10-18

Uchwalona przez Sejm 13 maja 2011 r. nowelizacja ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminach, wchodzi w życie 1 styczna 2012 r. Jej przepisy są tak skonstruowane, że samorządy muszą do końca przyszłego roku podjąć wszystkie wymagane w tej kwestii uchwały. Zaczną one obowiązywać nie później niż od połowy 2013 roku.


OSADNIK ZAMIENIA SIĘ W PAGÓREK
2011-10-21

Osadnik likwidowanych Zakładów Górniczych Trzebionka, widoczny z Chrzanowa za autostradą jak wielkie wzniesienie, jest w istocie budowlą ziemną, która dopiero teraz zamienia się w pagórek. Na jego wierzchołku wysuszono już staw osadowy i w dużej części zasypano go ziemią. Burmistrzowie Chrzanowa i Trzebini są zgodni: - to miejsce ma w przyszłości służyć mieszkańcom i turystom jako teren rekreacyjny.


TRZEBIONKA WYSTAWI NA PRZETARG ZREKULTYWOWANY OSADNIK
2011-10-24

Zrekutywowany osadnik byłych Zakładów Górniczych "Trzebionka" miał być przekazany wojewodzie małopolskiemu, czyli skarbowi państwa. A od niego, ten wielki pagórek o podstawie zajmującej 64 ha, przejęłyby dwie gminy, na których terenie on leży: chrzanowska (85 proc.) i trzebińska (15 proc.). Jak się jednak dowiedzieliśmy, osadnik, jako nieruchomość atrakcyjna turystycznie (znakomicie można go wykorzystać na cele rekreacyjne), będzie wystawiony przez likwidatora "Trzebionki" na przetarg.


PKP WYBUDUJE WKRÓTCE NOWY WIADUKT NAD UL. KRAKOWSKĄ
2011-10-26

Projekt nowego wiaduktu kolejowego nad ul. Krakowską już jest gotowy. Publikujemy go jako pierwsi. PKP ma wybudować ten obiekt w najbliższych latach, najprawdopodobniej dwóch. Inwestycja obejmie także otoczenie. Zwłaszcza ul. Krakowską, na której powstanie rondo nieco powyżej obecnego skrzyżowania z ul. Zieloną.


WYLECZYĆ ZAWROTY GŁOWY
2011-10-28

Zakład Lecznictwa Ambulatoryjnego w Chrzanowie zakupił specjalistyczny aparat do badania czynności błędników. Jeśli ktoś cierpi na zawroty głowy i związany z tym oczopląs, warto się tu przebadać. Diagnoza jest stosunkowo szybka i bezbłędna. Stwierdza bowiem w sposób niepodważalny, czy mamy z błędnikami kłopoty, czy nie.Archiwum

2015: styczeń
2014: styczeń, luty, kwiecień, maj, czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień, październik, listopad
2013: styczeń, luty, marzec, kwiecień, maj, czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień, październik, listopad, grudzień
2012: styczeń, luty, marzec, kwiecień, maj, czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień, październik, listopad, grudzień
2011: styczeń, luty, kwiecień, maj, czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień, październik, listopad, grudzień
2010: wrzesień, październik, listopad, grudzień


NARODOWY KONKURS EKOLOGICZNYZobacz zdjęcia i dodaj swoje