20 kwietnia 2019, imieniny: Agnieszki, Czesława

Aktualności

Archiwum: lipiec 2011


MOST JAKIEGO W CHRZANOWIE NIE BYŁO
2011-07-04

Wiadukt drogowy nad ul. Trzebińską, powstający w ciągu obwodnicy północno-wschodniej - będzie obiektem przykuwającym uwagę nie tylko z powodu swojej funkcjonalności, ale również estetyki.


JAKA SORTOWNIA I KOMPOSTOWNIA ODPADÓW W BALINIE
2011-07-04

Jak informowaliśmy, Zakład Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Balinie kompletuje dokumenty, by uzyskać zezwolenie budowlane na "urządzenie sortowni zmieszanych odpadów komunalnych wraz z kompostownią i instalacją do produkcji stałego paliwa alternatywnego oraz infrastrukturą towarzyszącą”. Obiekty te mają stanąć obok kwater składowiska, na tzw. terenach rezerwowych. I funkcjonować do czasu uruchomienia Zakładu Termicznego Przetwarzania Odpadów Komunalnych w Chrzanowie, co zdaniem fachowców, może nastąpić najwcześniej w 2020 roku.


KONKURS INSTYTUTU DZIEDZICTWA
2011-07-07

Instytut Dziedzictwa serdecznie zaprasza dzieci i młodzież do udziału w konkursie, który polega na przygotowaniu zielnika pełnego ziół, roślin oraz kwiatów z okolicznych pól i łąk.

Dla autorów najciekawszych prac przewidziane są atrakcyjne nagrody.


STO PROCENT EKOLOGII I STO PROCENT NIEPRAWDY
2011-07-08

Modernizująca gruntownie swoją siedzibę, Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Marketingu w Chrzanowie zdobyła kolejne granty na realizację programów edukacyjnychi. Część studentów pierwszego roku będzie mogła uczyć się niemal za darmo, bo zapłacą mniej niż 500 zł za semestr.


PODATEK ŚMIECIOWY OD 2013 ROKU
2011-07-08

Sejm przyjął nowelizację uchwały O utrzymaniu czystości i porządku. A to znaczy, że najpóźniej od połowy 2013 roku będziemy płacili gminom tzw. podatek śmieciowy, bo samorządy przejmą od nas obowiązek wywozu odpadów komunalnych. To, ile zapłacimy, zależy i od sposobu naliczenia tego podatku, i od ustalanych lokalnie stawek.


ŁZA NIE UGASI POŻARU!
2011-07-11

Lasy Państwowe w obliczu zagrożenia pożarami lasów rozpoczynają społeczną kampanię informacyjno – edukacyjną „Świadomi zagrożenia”, współfinansowaną ze środków Instrumentu Finansowego LIFE+ oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska
i Gospodarki Wodnej.


CERTYFIKATY „KUBUSIOWI PRZYJACIELE NATURY" DLA PRZEDSZKOLI ROZDANE
2011-07-12

Dobiegła końca trzecia już edycja programu „Kubusiowi Przyjaciele Natury”. Uczestniczyło w niej ponad 3000 przedszkoli z całej Polski, które realizowały zadania ekologiczne. W tym roku szkolnym 250 000 dzieci uczyło się, jak oszczędzać energię i na co dzień żyć w zgodzie z naturą. Po zrealizowaniu wszystkich działań aż 2000 przedszkoli otrzymało Certyfikat „Kubusiowi Przyjaciele Natury” i upominki od Kubusia.


PIENIĄDZE NA PRZYDOMOWE OCZYSZCZALNIE I NA ZBIORNIK ŚWINNA PORĘBA
2011-07-13

Jak oświadczył na spotkaniu w Suchej Beskidzkiej Jan Rączka, prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w terenach o rozproszonej zabudowie, gminy mogą starać się o dofinansowanie do przydomowych oczyszczalni w wysokości 45 proc. kosztów.


SŁONECZNY PAWILON ZAMIAST KOMÓREK
2011-07-13

Budowa pasażu łączącego ul. Krakowską z ul. Kusocińskiego, na tyłach gmachu MOKSiR-u, obejmie także wyburzenie szpetnych komórek, przylegających do stojącej po sąsiedzku kamienicy. Zamiast nich powstanie tu przeszklony, słoneczny pawilon, nadający się na lokal gastronomiczno-handlowy.


GOŁĘBIE, CZYLI "LATAJĄCE SZCZURY"
2011-07-18

Gołębie stają się "zmorą mieszkańców miast". Ostatnio najbardziej narzeka się na nie już nie tylko w Krakowie, lecz także w Katowicach, gdzie pisze się wprost, że to "latające szczury". Coraz więcej nieprzyjaciół mają także w Chrzanowie, proporcjonalnie do tego, jak rosną szkody wyrządzane przez te ptaki oraz zagrożenie dla zdrowia, jakie niosą.


INWESTYCJE NA OSIEDLU PÓŁNOC
2011-07-18

Już wiadomo, kto zbuduje boiska "Orlika" przy ul. Zielonej w Chrzanowie, bo rozstrzygnięto przetarg na wykonawcę obiektu. Nie wiadomo natomiast, kiedy rozpoczną się prace przy nowym supermarkecie na ul. Kubusia Puchatka, gdyż do wydanego pozwolenia wniesiono odwołania.


ZG "TRZEBIONKA": SPRZEDAJE, ZATAPIA, REKULTYWUJE
2011-07-25

Jak informuje Jan Pisula, likwidator Zakładów Górniczych "Trzebionka" -
w sierpniu rozpocznie się zapowiadana rekultywacja stawu osadowego. Jednocześnie trwa kontrolowane zatapianie podziemi kopalni oraz dalsze zagospodarowywanie jej majątku. Działania te wysoko ocenili akcjonariusze spółki, udzielając likwidatorowi jednogłośnie absolutorium, na ostatnim, walnym zgromadzeniu.


BEZODOROWA METODA KOMPOSTOWANIA
2011-07-28

ZGOK w Balinie, dostosowując się do wymogów dyrektywy UE (nr 99/31/EC) oraz Ustawy o odpadach, ma zamienić się ze składowiska w prawdziwy Zakład Gospodarki Odpadami Komunalnymi, dzięki planowanej budowie kompostowni, a następnie sortowni wytwarzającej paliwo alternatywne. Wszystko według własnych, sprawdzonych technologii francuskiego koncernu Veolia. Przykładowo, kompostownia jaka tu powstanie, z wymuszonym napowietrzaniem przyśpieszającym proces stabilizacji i zapobiegającym emisji odorów, będzie kolejną taką instalacją zarządzaną przez Veolię - mówi Wojciech Smołka, prezes zarządu Zakładu Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Balinie.Archiwum

2015: styczeń
2014: styczeń, luty, kwiecień, maj, czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień, październik, listopad
2013: styczeń, luty, marzec, kwiecień, maj, czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień, październik, listopad, grudzień
2012: styczeń, luty, marzec, kwiecień, maj, czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień, październik, listopad, grudzień
2011: styczeń, luty, kwiecień, maj, czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień, październik, listopad, grudzień
2010: wrzesień, październik, listopad, grudzień


NARODOWY KONKURS EKOLOGICZNYZobacz zdjęcia i dodaj swoje