20 kwietnia 2019, imieniny: Agnieszki, Czesława

Aktualności

Archiwum: styczeń 2012


REAKTORY BIOLOGICZNE BEZ TAJEMNIC
2012-01-03

Do oczyszczalni w Chrzanowie trafia średnio 15 tys. kubików ścieków na dobę. Mętnych, brudno-brązowych i raczej nie pachnących najlepiej. Stanowią doskonałą pożywkę dla bakterii, które tę mieszaninę zawiesin oraz rozpuszczonych substancji mineralnych i organicznych przerabiają na proste związki chemiczne, bezpieczne dla środowiska. Dlatego ścieki po oczyszczeniu odprowadzane są do Chechła jako woda w II klasie czystości.


22 marca - Światowy Dzień Wody 2012
2012-01-09

Pod hasłem "Bezpieczeństwo Wody i Żywności" (Water and Food Security), będziemy obchodzić 22 marca Światowy Dzień Wody. Przygotowania do organizowanej po raz 20. wielkiej kampanii na rzecz ochrony środowiska, obejmującej zwłaszcza obszary słodkowodne, koordynuje FAO - Organizacja ds. Wyżywienia i Rolnictwa Narodów Zjednoczonych.


ZGOK W BALINIE NIE BĘDZIE KOMPOSTOWAŁ NA PRYZMACH
2012-01-12

Choć raport środowiskowy, przedstawiony przez Zakład Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Balinie, prezentował w zdecydowanie korzystniejszym świetle metodę kompostowania na pryzmach otwartych z wymuszonym napowietrzaniem - burmistrz Chrzanowa zadecydował, iż kompostowanie odpadów może się tam odbywać tylko w systemie zamkniętym.


USTAWA O UTRZYMANIU PORZĄDKU WESZŁA W ŻYCIE
2012-01-16

Znowelizowana ustawa o utrzymaniu porządku i czystości w gminach (Sejm uchwalił ją 13 maja 2011 r.) weszła w życie od 1 styczna 2012 r. Jednak mieszkańcy odczują działanie nowego prawa dopiero w roku przyszłym, najpóźniej od 1 lipca 2013 r. Do tej pory wszystko w kwestii odpadów zostaje po staremu.


KRAKÓW PRZEDŁUŻA SKŁADANIE OFERT
2012-01-20

Termin składania ofert budowy spalarni odpadów w Krakowie (jej koszt szacuje się na prawie 650 mln zł) - przedłużono z 16 stycznia do 6 lutego. Taką decyzję podjął Krakowski Holding Komunalny, który prowadzi w tej sprawie postępowanie przetargowe. Jak z niego wynika, wybór wykonawcy może potrwać do końca marca.


PROGNOZA POGODY NA STO LAT I ROK 2012
2012-01-23

Brytyjskie Met Office opublikowało meteorologiczną prognozę pogody na najbliższe 100 lat. Wynika z niej, że klimat nie tylko Anglii, ale i całej Europy, zmieni się definitywnie, gdyż postępujące ocieplenie klimatu przyniesie susze, upały oraz powodzie. Te ostatnie wywoła podnoszący się poziom mórz, związany z topnieniem lodowców.


CZTERY REGIONY GOSPODAROWANIA ODPADAMI
2012-01-24

Jeszcze jesienią mówiono w Urzędzie Marszałkowskim o podziale Małopolski na sześć regionów gospodarowania odpadami. Obecnie, jak podaje "Gazeta Wyborcza" (z 23.01.), zredukowano je do czterech: tarnowskiego, nowosądeckiego, południowego oraz krakowskiego. Teraz i Chrzanów i Oświęcim znalazły się w tym samym regionie co Kraków, a to oznacza, iż mogą w nim powstać nawet trzy spalarnie.


EKO-LU PRZEGRYWA Z BERGER BAU
2012-01-26

Uprawomocniła się decyzja Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie, które nie uwzględniło skargi Stowarzyszenia Eko-Lu, występującego przeciwko budowie zakładu wytwarzania mas bitumicznych przez firmę Berger Bau Polska. Tym samym została utrzymana w mocy zaskarżona decyzja Burmistrza Chrzanowa, precyzująca warunki środowiskowe, jakie musi ta inwestycja spełnić.Archiwum

2015: styczeń
2014: styczeń, luty, kwiecień, maj, czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień, październik, listopad
2013: styczeń, luty, marzec, kwiecień, maj, czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień, październik, listopad, grudzień
2012: styczeń, luty, marzec, kwiecień, maj, czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień, październik, listopad, grudzień
2011: styczeń, luty, kwiecień, maj, czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień, październik, listopad, grudzień
2010: wrzesień, październik, listopad, grudzień


NARODOWY KONKURS EKOLOGICZNYZobacz zdjęcia i dodaj swoje