23 maja 2019, imieniny: Iwony, Emilii,

Aktualności

CO WOLNO W LESIE

2014-05-13

Co nam wolno, a czego nie, gdy na majówkę udajemy się do państwowego lasu?Otóż przede wszystkim nie należy tam używać ognia, a ogniska można rozpalić tylko w miejscach wyznaczonych – po uzgodnieniu z miejscowym leśniczym. Ta konsultacja jest konieczna, bo inaczej pracownicy monitorujący las mogą uznać nasze ognisko za pożar i skierować tam jednostki ratunkowe, a koszty takiej interwencji są wysokie. Jeśli wyznaczonego miejsca na ognisko nie ma, to przy jego rozpalaniu trzeba zachować odległość 100 m od granicy lasu.
 Leśnicy radzą, by wędrując czytać tablice, które informują o zagrożeniach. A przed wyprawą do lasu koniecznie sprawdzić, czy z powodu zagrożenia pożarami nie wprowadzono  okresowego zakazu wstępu. Pełna lista takich aktualnie zamkniętych dla turystów obszarów jest dostępna na stronie internetowej Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych w Warszawie.
 Od początku tego roku do końca kwietnia, w polskich lasach powstało już 1.825 pożarów. Najwięcej wybuchło w województwach: mazowieckim (335), śląskim (228) i świętokrzyskim (214). Jedna trzecia tych pożarów miała miejsce na terenach zarządzanych przez Lasy Państwowe (łącznie ogień strawił 250 ha).  Za ponad 90 proc. pożarów lasów odpowiadają ludzie. Zwykle z powodu nieostrożnego obchodzenia się z ogniem oraz umyślnych podpaleń. Częstym powodem jest także przenoszenie się ognia z płonących łąk i nieużytków gdzie wypalano trawy.
 Pamiętajmy również, aby nie śmiecić w lesie. Wprawdzie podrzucanych lub pozostawianych pomiędzy drzewami odpadków jest mniej po wprowadzeniu ustawy „śmieciowej”, ale i tak z naszych lasów usuwa się rocznie ponad 100 tys. kubików śmieci.Powrót


Podziel się:

NARODOWY KONKURS EKOLOGICZNYZobacz zdjęcia i dodaj swoje