23 maja 2019, imieniny: Iwony, Emilii,

Aktualności

I TY MOŻESZ ZAJRZEĆ DO GNIAZDA

2014-05-15

Wystarczy w Internecie wpisać adres: www.lasy.gov.pl/rybolow, by zajrzeć on-line do gniazda rybołowów. Transmisję tę uruchomiły Lasy Państwowe, by każdy miłośnik przyrody mógł obserwować życie i zwyczaje tych rzadkich drapieżnych ptaków. A podglądana para akurat spodziewa się potomstwa…Jak głosi informacja wprowadzająca: „Para rybołowów wysiaduje jaja. W każdej chwili skorupka któregoś z trzech jaj może pęknąć i odsłonić dziobek pisklęcia. Pisklęta powinny pojawić się do końca maja. Każdego dnia rodzice wytrwale zmieniają się na gnieździe, jednak to samica wysiaduje jaja przez większą część dnia i przez całą noc”.
 Obecnie w Polsce gniazduje zaledwie 30 par tych drapieżników. Obserwowane gniazdo znajduje się na terenie Nadleśnictwa Lipka w północno-zachodniej Polsce. Początkowo mieściło się na sztucznej platformie, zamontowanej na drzewie. Kilka lat temu ptaki przeniosły się jednak  na wierzchołek słupa linii przesyłowej wysokiego napięcia, 26 m nad ziemią.
 Lasy Państwowe po raz kolejny umożliwiają oglądanie zwierząt w ich środowisku naturalnym. Wcześniej internetową transmisję prowadzono z gniazd bielików w Nadleśnictwie Kutno i Nadleśnictwie Dobrocin. Dużą popularnością cieszył się również projekt ŻubryOnline.

 Powrót


Podziel się:

NARODOWY KONKURS EKOLOGICZNYZobacz zdjęcia i dodaj swoje