23 maja 2019, imieniny: Iwony, Emilii,

Aktualności

W OCZEKIWANIU NA OCZYSZCZENIE WŁODZIMIERZA

2014-05-20

Ostatnie badania naukowców z krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej pozwoliły ustalić, że samooczyszczenie wody w ujęciu Włodzimierz – szybie zlikwidowanej kopalni „Trzebionka” – nastąpi nie wcześniej niż za 40 lat. A to oznacza, iż szyb trzeba odpowiednio zabezpieczyć oraz monitorować, co kosztuje niemało. Jak zdobyć na ten cel pieniądze i czy wydawać je warto?- Przede wszystkim, z tego ujęcia rezygnować nie wolno. W przyszłości bowiem, gdy zmniejszony poziom siarczanów w wodzie uczyni ją zdatną do picia, to znowu będzie najbardziej wydajne ujęcie dla mieszkańców Chrzanowa – podkreśla Emil Tobolski, prezes Rejonowego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. Spółki, która zabezpieczyła szyb Włodzimierz i prowadzi monitoring poziomu zanieczyszczeń. Te ciągle wzrastają, gdyż wciąż jeszcze trwa proces zatapiania podziemnych wyrobisk kopalni „Trzebionka”.
 - Kierownictwo RPWiK wie najlepiej komu z naukowców powierzyć zadanie monitorowania i prognozowania stopnia zasiarczenia wody w ujęciu Włodzimierz. Natomiast nam będzie łatwiej zabezpieczyć to od strony finansowej, pozyskując odpowiednie fundusze – uważa Przemysław Deda, prezes Związku Międzygminnego „Gospodarka Komunalna”.
 W oczekiwaniu zatem na samooczyszczenie wody w szybie Włodzimierz, zabezpieczono go i objęto stałą ochroną oraz nadzorem. Za 40 lat takie wydajne ujęcie może okazać się dla Chrzanowa prawdziwym skarbem. Wartym o wiele więcej, niż pieniądze wydane na jego utrzymanie i monitoring.Powrót


Podziel się:

NARODOWY KONKURS EKOLOGICZNYZobacz zdjęcia i dodaj swoje