23 maja 2019, imieniny: Iwony, Emilii,

Aktualności

CO WIEMY O WYTWÓRNI GAZU SYNTEZOWEGO

2014-09-10

Planowaną przez spółkę ORLEN Eko budowę Wytwórni Gazu Syntezowego w Chrzanowie, jak informowaliśmy, zlokalizowano w miejscu gdzie miała powstać tzw. spalarnia śmieci (Zakład Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych) – pod Luszowicami, w okolicy zlikwidowanych ZG Trzebionka. Podajemy teraz więcej szczegółów na temat samej Wytwórni, mającej produkować z odpadów komunalnych (150 tys. ton rocznie) gaz, który wykorzysta w celach energetycznych Rafineria Trzebinia. Natomiast produkty uboczne, w postaci zeszkliwionej, znajdą zastosowanie w budownictwie. Dokładnie, teren inwestycji obejmie 5,1 ha gruntów leżących pomiędzy linią kolejową Kraków-Katowice (od strony południowej) i byłymi ZG „Trzebionka” (od strony północnej). Rozmieszczenie poszczególnych obiektów, wchodzących w skład Wytwórni Gazu Syntezowego, pokazuje zamieszczony rysunek.
 Gaz syntetyczny (w skrócie syngaz) oraz zeszkliwione materiały budowlane będą wytwarzane w procesie „zgazowywania rozdrobnionych odpadów komunalnych oraz komunalnych osadów ściekowych (tzw. wsadu) w konwerterze plazmowym. Jak zaznaczono we wniosku do Burmistrza Chrzanowa o ustalenie lokalizacji inwestycji celu publicznego: „Produkty te będą uzyskiwane w wyniku termicznego przekształcania wsadu w sposób zgodny z prawem. Zajdą następujące procesy: unieszkodliwiania D10 lub odzysku R1”.
 Proces unieszkodliwiania o symbolu D10, oznacza „termiczne przekształcenie odpadów (mówiąc językiem prostym - spalanie odpadów) na lądzie, czyli w umiejscowionym na stałe zakładzie. Ponadto stanowi proces ciągły (prowadzony bez przerwy) i dlatego jest  łatwy do prowadzenia i kontroli. Raz dobrze ustawiony,  z poprawnie dobranymi parametrami – zdaniem naukowców, w tym m.in. prof. Romana Petrusa z Wydziału Chemicznego Politechniki Rzeszowskiej - daje stuprocentową gwarancję powtarzalności jakości otrzymywanego produktu końcowego.
 Z kolei proces odzysku R1 to zgodnie z załącznikiem nr 5 do Ustawy o Odpadach – wykorzystanie odpadów „jako paliwa lub innego środka wytwarzania energii”. Syngaz z Wytwórni w Chrzanowie ma płynąć rurami wprost do Rafinerii w Trzebini, stanowiąc dla niej „substytut energetyczny”.Powrót


Podziel się:

NARODOWY KONKURS EKOLOGICZNYZobacz zdjęcia i dodaj swoje