23 maja 2019, imieniny: Iwony, Emilii,

Aktualności

CZY WSPÓLNOTY ZACZNĄ PRODUKOWAĆ PRĄD?

2014-09-18

 Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) podpisał pierwsze umowy ze wspólnotami i spółdzielniami mieszkaniowymi (łącznie 60 mln zł) na dotacje do zakładanych przez nie mikroinstalacji energetycznych, czyli: paneli fotowoltaicznych, małych wiatraków, pomp ciepła, kolektorów słonecznych, pieców na biomasę oraz małych biogazowni. Kwota dotacji wynosi 20-40 proc. dofinansowania a pożyczki na pozostałe koszty kwalifikowane udziela się na 1 proc. w skali roku.        Program ten nosi nazwę Prosument i jako pierwsze przystąpiły do niego wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej z Zachodniego Pomorza, Pomorza, Dolnego Śląska i Małopolski. A to znaczy, że nasze wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe mogą z niego bez problemów skorzystać. Wystarczy zgłosić się do WFOŚiGW w Krakowie.
        Mikroinstalacje produkujące prąd eksploatuje się średnio 25-30 lat. Natomiast okres spłat tych inwestycji zazwyczaj nie przekracza sześciu lat. Co zapewnia prywatnemu inwestorowi, jak wylicza Ministerstwo Środowiska, wieloletni zysk. Bo przyszli producenci energii nie tylko zaoszczędzą na rachunkach, ale także sprzedadzą do sieci nadwyżkę energii elektrycznej. Jej bezpośrednią sprzedaż umożliwiają obecnie zapisy tzw. małego trójpaku energetycznego. Wcześniej, sprzedaż rynkowa energii łączyła się z obowiązkiem prowadzenia działalności gospodarczej.
        NFOŚiGW przeznaczył na realizację inwestycji w ramach programu Prosument, do 2020 roku - 600 milionów zł. Dzięki niemu zwiększy się liczba mikroinstalacji produkujących prąd, a przez to rozwinie się także rynek dostawców urządzeń i instalatorów, co spowoduje wzrost miejsc pracy w tym sektorze. Tak, jak to się ostatnio stało w branży kolektorów słonecznych.Powrót


Podziel się:

NARODOWY KONKURS EKOLOGICZNYZobacz zdjęcia i dodaj swoje