20 kwietnia 2019, imieniny: Agnieszki, Czesława

Aktualności

EDUKACJA DLA ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU TRWA

2014-11-17

 W tym roku kończy się Dekada Edukacji dla Zrównoważonego Rozwoju (Decade of Education for Sustainable Development 2005-2014). Światowa inicjatywa oficjalnie ogłoszona przez ONZ, a koordynowana przez UNESCO. Ale na niedawnej, listopadowej konferencji UNESCO w Japonii ustalono, iż państwa członkowskie ONZ mają nadal podejmować działania na rzecz włączania tematyki zrównoważonego rozwoju do programów nauczania na wszystkich poziomach i we wszystkich typach szkół. Co więcej, w ten edukacyjny proces powinny być zaangażowane także samorządy i organizacje pozarządowe. Jak głosi apel uchwalony w Aichi Nagoya, w tych działaniach, kontynuowanych po zakończeniu Dekady, państwa członkowskie ONZ mogą nadal liczyć na wsparcie UNESCO jako globalnego lidera i partnera.
 Głównym celem Dekady było „wspieranie dążeń promujących zrównoważony rozwój społeczny, gospodarczy i ekologiczny”. I tak pozostanie, gdyż jak stwierdzono podsumowując dokonania w tym zakresie, służą one nie tylko propagowaniu zrównoważonych zachowań, lecz także „inspirowaniu krytycznego i twórczego myślenia, co pozwala znaleźć rozwiązanie problemów uniemożliwiających trwały rozwój”.
 Oto link do oficjalnej strony Dekady:
http://www.unesco.org/new/en/education/themes/leading-the-international-agenda/education-for-sustainable-development/Powrót


Podziel się:

NARODOWY KONKURS EKOLOGICZNYZobacz zdjęcia i dodaj swoje