23 maja 2019, imieniny: Iwony, Emilii,

Aktualności

NAJPIERW BĘDĄ MOGŁY, POTEM BĘDĄ MUSIAŁY...

2011-04-11
Od 1 stycznia 2012 roku, gminy będą mogły wprowadzać tzw. podatek śmieciowy bez potrzeby rozpisywania w tej sprawie - jak trzeba robić obecnie - referendum. Natomiast od 1 lipca 2013 roku, wszystkie gminy będą już musiały pobierać od mieszkańców opłaty za odpady komunalne, które zagospodarują w ramach zadań własnych.


- Takie terminy przewiduje, mający być wkrótce uchwalony, projekt nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Przyjęto je na podkomisji sejmowej w toku dłuższej dyskusji. Sam byłem zwolennikiem przejęcia odpadów przez wszystkie gminy bez półtorarocznego okresu karencji, czyli od stycznia 2012. Bo zawsze, jeśli coś można, ale się tego nie musi, trudno mówić o osiągnięciu zamierzonego celu, czyli w tym przypadku prawidłowego zagospodarowania odpadów komunalnych przez samorządy - uważa poseł Tadeusz Arkit.

Jak wyjaśnia, dopiero gdy każdy mieszkaniec uiści podatek śmieciowy, nikomu nie opłaci się podrzucać swoich odpadów do lasów, czy do sąsiadów. Choćby do sąsiedniej gminy, gdzie samorząd wcześniej wprowadzi nowe zasady utrzymania czystości i porządku.

Zatem do lipca 2013 roku, nadal niektórzy będą się pozbywali śmieci - jak to robią dotąd - kosztem innych, uczciwych. Można to ograniczyć, gdy wszystkie gminy powiatu chrzanowskiego skorzystają z przepisów znowelizowanej ustawy w pierwszym terminie i od nowego roku przejmą odpłatnie od mieszkańców obowiązek zagospodarowania odpadów.

- Samorządy nie będą mogły robić z odpadami komunalnymi, co tylko zechcą. Przykładowo, kierować je wszystkie do spalarni. To stanie się niemożliwe, gdyż dyrektywy unijne, za których nieprzestrzeganie grożą wysokie kary finansowe, nakładają odpowiednie wymagania w kwestii segregacji, czy odzyskiwania surowców. Te wymagania są zapisane w ustawie. Do zakładu przetwarzania termicznego trafi tylko to, co można już wyłącznie zamienić na ciepło - informuje Tadeusz Arkit.

Jego zdaniem, sprawa ewentualnej budowy w Chrzanowie zakładu przetwarzania termicznego odpadów, jest wciąż otwarta. A w każdym razie nie jest niemożliwa. Bo dlaczego nie łączyć ekologii z ekonomią i nie płacić mniej za swoje śmieci?

- My, czyli osoby dopuszczające możliwość budowy spalarni, nie mówimy "nie" osobom, które optują za budową systemu MBS (wytwarzającego z odpadów tzw. paliwo ekologiczne), i które protestują przeciwko spalarni – podkreśla poseł Arkit. - Naszym zdaniem, należy wybrać wariant optymalny, czyli minimalizujący negatywny wpływ na środowisko a jednocześnie minimalizujący wysokość opłaty za odpady ponoszonej przez mieszkańca.

(HH)
Powrót


Podziel się:

NARODOWY KONKURS EKOLOGICZNYZobacz zdjęcia i dodaj swoje