23 maja 2019, imieniny: Iwony, Emilii,

Aktualności

POSEŁ ARKIT ODPOWIADA PRACODAWCOM

2011-04-13
Przedstawiamy fragmenty odpowiedzi posła Tadeusza Arkita na list otwarty do parlamentarzystów podpisany przez Pracodawców RP, zamieszczony w "Gazecie Wyborczej" z 11 kwietnia. - Czytałem Państwa list z  nadzieją i przekonaniem, że spotkam się z argumentami oraz rzetelną oceną rozwiązań proponowanych w nowelizacji ustawy z 1996 r. o utrzymaniu porządku i czystości w gminach, tymczasem spotkałem tam wiele powierzchownych i nieprawdziwych wręcz stwierdzeń, do których pozwolę się odnieść....


Po pierwsze, nie ma co straszyć „obciążeniem społeczeństwa nowymi podatkami”. To w  obecnym systemie uczciwi obywatele płacą kilkakrotnie za odpady: raz - za swoje odpady, drugi raz - za odpady podrzucane do ich kontenerów (zjawisko nagminne na osiedlach mieszkaniowych), wreszcie - za likwidację dzikich wysypisk (ze swych podatków) i w końcu - wszyscy płacimy własnym zdrowiem za środowisko skażone wyrzucanymi byle gdzie, a bardzo często spalanymi w piecach śmieciami. Nowe propozycje spowodują, że każdy obywatel zapłaci stałą opłatę za odpady do gminy, zaś  ci nieuczciwi przestaną w końcu wyrzucać śmieci do lasów, bo to po prostu przestanie się opłacać.

Po drugie, szacuje się, że ilość odpadów, które corocznie znajdują się na dzikich wysypiskach lub jest puszczana z dymem,  wynosi ok. 2 mln ton - i to są wiadomości porażające,  katastrofalne w skutkach dla środowiska. Dlatego niezbędne są rozwiązania, które zdecydowanie poprawią tą sytuację.

Po trzecie, nikt nie zamierza ograniczać swobody działalności gospodarczej ! W nowelizacji kładziemy wyjątkowo duży nacisk na obowiązek wyłaniania przez gminy firm zajmujących się gospodarką odpadami w sposób konkurencyjny, w drodze przetargu lub partnerstwa publiczno – prawnego.

Po czwarte, zastanawiające jest, że w całej Unii Europejskiej taki model funkcjonuje od lat, jeszcze tylko Polska i Węgry mają inne rozwiązania. W pozostałych państwach UE samorządy znakomicie współpracują z firmami zajmującymi się gospodarką odpadami. Duże koncerny, które we własnych krajach działają od lat w tym systemie, zainwestowały swój kapitał w Polsce i tutaj, o dziwo, okazuje się, że część firm  z udziałem kapitałowym owych koncernów krytykuje wprowadzenie tych rozwiązań w Polsce...

(oprac. HH)Powrót


Podziel się:

NARODOWY KONKURS EKOLOGICZNYZobacz zdjęcia i dodaj swoje